Mrkvička je dlouhodobým programem Sdružení středisek ekologické výchovy Pavučina (SSEV Pavučina). Jeho realizace začala v roce 2007 a zahrnovala vytvoření sítě mateřských škol se zvýšeným zájmem o environmentální oblast na krajských, resp. celorepublikové úrovni, zmapování potřeb mateřských škol; dále poskytování informační a metodické pomoci mateřským školám.
Babička a dědeček do školky
Projekt spojuje tři generace, a to děti, rodiče a seniory. Umožňuje setkávání nejmladší a nejstarší generace a posiluje mezigenerační sdílení času, prostoru a předávání hodnot. Za spolupráce s Městskou knihovnou Kyjov pro každé dítko nachystáme deníček, a poté k nám chodí dle možností číst pohádky babičky a dědečkové z vašich rodin. Následně děti odnáší domů deníček, kde mají nalepenou krátkou pohádku, kterou mu přečtete doma a úkolem dětí je výtvarně ztvárnit, co v pohádce bylo. Tímto se snažíme zavádět a podporovat tradiční a důležitý rituál předčítání v rodinách a přispívat tak ke zvyšování čtenářské a jazykové gramotnosti dětí.
Se Sokolem do života
Projekt s názvem Se Sokolem do života aneb Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky je pod záštitou MŠMT a Svazem měst a obcí (SMOČR). Děti se učí vnímat pohyb jako přirozenost a součást jejich života a to i díky kladné motivaci, při které je všemi aktivitami provází postavičky zvířátek. V rámci školního roku plní nejrůznější pohybové aktivity, rozvíjí své poznání a čekají je i některé netradiční aktivity.
Technické školky
Jsme zapojeni do projektu Technické školky, který vznikl za spoupráce s Ing. L. Mihalovičem a Ing. M. Filipem a MAS Boskovice Plus v roce 2014. Cílem projektu je hravou formou, přiměřenou věkovým možnostem dětí, podporovat a rozvíjet jejich technické myšlení, tvořivost, manuální zručnost a verbální schopnosti. Snahou je dokázat, že pro malé děti může být zajímavé to, že si podle svých představ samy ručně vyrobí funkční model, který mohou využít ke hře a hovořit o tom s ostatními.
Naše školkové tiskoviny
Záleží nám na tom, aby rodiče byli neustále informováni a děti měly další památku na každý školní rok. Proto každoročně vydáváme "Ročenku" s informacemi a fotkami z průběhu celého roku. Dále 2x ročně připravujeme školkové noviny "Kukátko", která jsou dalším informačním zdrojem.
Ekologický projekt Špačkoš
Špačkoš je sociálně ekologický projekt, který KOH-I-NOOR HARDTMUTH ve spolupráci s Českým olympijským výborem realizuje na vybraných českých školách a školkách. V naší MŠ najdete označenou krabice, do které sbíráme špačky ze školky i od rodičů, tedy tužky a pastelky menší než 8 cm. Po naplnění krabice ji pošleme na určené místo, kde pomáhají v terapeutických dílnách k vytváření nejrůznějších skulptur a jedinečných uměleckých děl.
Budu školákem
V rámci projektu Budu školákem připravuje soustavně předškolní děti na vstup do ZŠ. Vybírají si z nabídky činností a aktivit, v rámci čehož procvičují a zdokonalují své dovednosti. Také mají svá portfolia, kde plní nabídku pracovních listů a úkolů. Rovněž provádíme diagnostiku iSophi, kde také plní nejrůznější zadání, a jedná se o jednu z klíčovýchaktivit vzdělávacího procesu v mateřské škole.
Reflexáci do mateřských škol
Jedná se o nový projekt vycházející ze spolupráce s Fondem zábran škod ČKP a SMS ČR. Hlavním cílem je zvýšit bezpečnost dětí při cestě do mateřských škol prostřednictvím reflexních terčíků. V rámci projektu máme zásobník reflexních samolepek v MŠ, kde si dítě může vzít zdarma retroreflexní terč, nalepit si ho na pravou polovinu těla a řidiči jej uvidí. Součástí projektu je také vzdělávání dětíprostřednictvím edukativních materiálů týkajících se správného nošení a používání reflexních nálepek.